VolleyLiga, damer 2014-15


VLD - 1.div. kvalifikation VLD - 1.div. kvalifikation Standing

bedste pointscorer(point / sæt)

#15

MalinaTerrell 5,75(512/89)

#4

Kayla AnneNeto 4,88(283/58)

#13

AnnekaHastings 4,38(342/78)

#13

MirjanaDuric 4(248/62)

#5

AshleyBeyer 3,69(317/86)

bedste server(servees / sæt)

#15

MalinaTerrell 0,85(76/89)

#11

Kimmie BaggeMikkelsen 0,77(24/31)

#1

EmmaBrix 0,74(54/73)

#3

Nanna Naomi KahnMølgård 0,74(50/68)

#10

Sigrid FriisChristiansen 0,7(14/20)

bedste blokspiller(vundne blokader / sæt)

#12

Maria ElisabethTyndeskov 0,94(61/65)

#5

Lærke MygindGrønfeldt 0,84(43/51)

#7

Katrine MerrildStrøbæk 0,76(55/72)

#11

Lea MeilstrupPoulsen 0,7(57/81)

#3

Amanda ØsterAndersen 0,63(27/43)

bedste pointscorer(point)

#13

AnnekaHastings 342

#5

AshleyBeyer 317

modtagning - positive %(perfekt modtagning + modtagning) / alle modtagninger

#10

Line TransHansen 70 %(97/139)

#8

Amy SuzanneTown 62 %(164/265)

#2

CiEshel 59 %(236/403)

#13

Rikke KatrineLarsen 56 %(271/481)

#10

ElizabethCordonier 56 %(59/106)

angreb - perfekte %angrebspoint / alle angreb

#6

SarahAngelos 54 %(136/254)

#15

MalinaTerrell 45 %(411/912)

#12

MetteBreuning 45 %(118/263)

#5

Trine NoerKjelstrup 44 %(65/149)

#13

MirjanaDuric 44 %(204/468)

Dream Team

DIAGONAL 1  
MIKAELSEN J.H.
(Brøndby VK)
CENTER 2  
BREUNING M.
(Fortuna Odense Volley)
V.KANT 1  
TERRELL M.
(Fortuna Odense Volley)

V.KANT 2  
BEYER A.
(Lyngby Volley)
CENTER 1  
POULSEN L.M.
(Fortuna Odense Volley)
HÆVER 1  
Neto K.A.
(Gentofte)
LIBERO 1  
VIEIRA C.C.
(Holte IF)
  • LIBERO 2  
    CHRISTENSEN L.M.
    (Fortuna Odense Volley)
  • HÆVER 2  
    Bonnesen M.T.
    (Holte)
  • CENTER 3  
    STRØBÆK K.M.
    (Team Køge Volley)
  • CENTER 4  
    DAUGAARD J.G.
    (Holte IF)
  • DIAGONAL 2  
    MØLGÅRD N.N.K.
    (Team Køge Volley)
  • V.KANT 3  
    TOWN A.S.
    (Brøndby VK)
  • V.KANT 4  
    MØLLGAARD N.
    (Holte IF)

Dream Team

DIAGONAL 1  
MIKAELSEN J.H.
(Brøndby VK)
CENTER 2  
BREUNING M.
(Fortuna Odense Volley)
V.KANT 1  
TERRELL M.
(Fortuna Odense Volley)

V.KANT 2  
BEYER A.
(Lyngby Volley)
CENTER 1  
POULSEN L.M.
(Fortuna Odense Volley)
HÆVER 1  
Neto K.A.
(Gentofte)
LIBERO 1  
VIEIRA C.C.
(Holte IF)
  • LIBERO 2  
    CHRISTENSEN L.M.
    (Fortuna Odense Volley)
  • HÆVER 2  
    Bonnesen M.T.
    (Holte)
  • CENTER 3  
    STRØBÆK K.M.
    (Team Køge Volley)
  • CENTER 4  
    DAUGAARD J.G.
    (Holte IF)
  • DIAGONAL 2  
    MØLGÅRD N.N.K.
    (Team Køge Volley)
  • V.KANT 3  
    TOWN A.S.
    (Brøndby VK)
  • V.KANT 4  
    MØLLGAARD N.
    (Holte IF)

Dream Team

DIAGONAL 1  
MIKAELSEN J.H.
(Brøndby VK)
CENTER 2  
BREUNING M.
(Fortuna Odense Volley)
V.KANT 1  
TERRELL M.
(Fortuna Odense Volley)

V.KANT 2  
BEYER A.
(Lyngby Volley)
CENTER 1  
POULSEN L.M.
(Fortuna Odense Volley)
HÆVER 1  
Neto K.A.
(Gentofte)
LIBERO 1  
VIEIRA C.C.
(Holte IF)
LIBERO 2  
CHRISTENSEN L.M.
(Fortuna Odense Volley)
HÆVER 2  
Bonnesen M.T.
(Holte)
CENTER 3  
STRØBÆK K.M.
(Team Køge Volley)
V.KANT 3  
TOWN A.S.
(Brøndby VK)
CENTER 4  
DAUGAARD J.G.
(Holte IF)
V.KANT 4  
MØLLGAARD N.
(Holte IF)
DIAGONAL 2  
MØLGÅRD N.N.K.
(Team Køge Volley)