Landspokal, herrer 2014


Landspokal 2014, herrer LPH 2014 Standing

bedste pointscorer(point / sæt)

#15

Peter TrolleBonnesen 6,64(73/11)

#7

Sigurd NeltoftVarming 4,22(38/9)

#2

Peter KromannJensen 3,67(33/9)

#14

Casper MunkChristiansen 3,27(36/11)

bedste server(servees / sæt)

#15

Peter TrolleBonnesen 0,91(10/11)

#5

Colin MurrayCarson 0,45(5/11)

#4

SimonGade 0,45(5/11)

#7

MadsMøllgaard 0,45(5/11)

#6

JaceOlsen 0,44(4/9)

bedste blokspiller(vundne blokader / sæt)

#11

DanielThomsen 0,89(8/9)

#18

Rune RyeHuss 0,78(7/9)

#7

Sigurd NeltoftVarming 0,67(6/9)

#15

Peter TrolleBonnesen 0,55(6/11)

modtagning - positive %(perfekt modtagning + modtagning) / alle modtagninger

#6

JaceOlsen 60 %(40/67)

#3

IbrahimAlievski 59 %(37/63)

#14

Casper MunkChristiansen 59 %(41/70)

#7

MadsMøllgaard 57 %(43/75)

#2

Peter KromannJensen 55 %(28/51)

angreb - perfekte %angrebspoint / alle angreb

#2

Peter KromannJensen 58 %(29/50)

#6

Aske MørkebergSørensen 55 %(17/31)

#15

Peter TrolleBonnesen 53 %(57/108)

#7

MadsMøllgaard 52 %(26/50)

#14

Casper MunkChristiansen 48 %(29/61)

Dream Team

DIAGONAL 1  
BONNESEN P.T.
(Gentofte Volley)
CENTER 2  
SØRENSEN A.M.
(Gentofte Volley)
V.KANT 1  
BITSCH S.
(Middelfart VK)

V.KANT 2  
ABELL K.
(DHV Odense)
CENTER 1  
RIISGAARD M.
(Hvidovre VK)
HÆVER 1  
Piglowski C.
(Ishøj)
LIBERO 1  
ŠAJNBERGER J.
(Hvidovre VK)
  • LIBERO 2  
    ALIEVSKI I.
    (Gentofte Volley)
  • HÆVER 2  
    Illum M.
    (DHV)
  • CENTER 3  
    THOMSEN D.
    (Marienlyst)
  • CENTER 4  
    GADE S.
    (Gentofte Volley)
  • DIAGONAL 2  
    OLIVARIUS S.
    (DHV Odense)
  • V.KANT 3  
    NIELSEN R.B.
    (Middelfart VK)
  • V.KANT 4  
    CHRISTIANSEN C.M.
    (Gentofte Volley)

Dream Team

DIAGONAL 1  
BONNESEN P.T.
(Gentofte Volley)
CENTER 2  
SØRENSEN A.M.
(Gentofte Volley)
V.KANT 1  
BITSCH S.
(Middelfart VK)

V.KANT 2  
ABELL K.
(DHV Odense)
CENTER 1  
RIISGAARD M.
(Hvidovre VK)
HÆVER 1  
Piglowski C.
(Ishøj)
LIBERO 1  
ŠAJNBERGER J.
(Hvidovre VK)
  • LIBERO 2  
    ALIEVSKI I.
    (Gentofte Volley)
  • HÆVER 2  
    Illum M.
    (DHV)
  • CENTER 3  
    THOMSEN D.
    (Marienlyst)
  • CENTER 4  
    GADE S.
    (Gentofte Volley)
  • DIAGONAL 2  
    OLIVARIUS S.
    (DHV Odense)
  • V.KANT 3  
    NIELSEN R.B.
    (Middelfart VK)
  • V.KANT 4  
    CHRISTIANSEN C.M.
    (Gentofte Volley)

Dream Team

DIAGONAL 1  
BONNESEN P.T.
(Gentofte Volley)
CENTER 2  
SØRENSEN A.M.
(Gentofte Volley)
V.KANT 1  
BITSCH S.
(Middelfart VK)

V.KANT 2  
ABELL K.
(DHV Odense)
CENTER 1  
RIISGAARD M.
(Hvidovre VK)
HÆVER 1  
Piglowski C.
(Ishøj)
LIBERO 1  
ŠAJNBERGER J.
(Hvidovre VK)
LIBERO 2  
ALIEVSKI I.
(Gentofte Volley)
HÆVER 2  
Illum M.
(DHV)
CENTER 3  
THOMSEN D.
(Marienlyst)
V.KANT 3  
NIELSEN R.B.
(Middelfart VK)
CENTER 4  
GADE S.
(Gentofte Volley)
V.KANT 4  
CHRISTIANSEN C.M.
(Gentofte Volley)
DIAGONAL 2  
OLIVARIUS S.
(DHV Odense)