VolleyLiga, herrer 2014-15


VLH - 1.div. kvalifikation VLH - 1.div. kvalifikation Standing

bedste pointscorer(point / sæt)

#12

Mads HartmannDitlevsen 5,65(113/20)

#15

Peter TrolleBonnesen 4,64(334/72)

#13

JaroslavBogdanovic 4,59(317/69)

#12

MartinBülow-Nielsen 4,28(197/46)

#8

Rasmus BreuningNielsen 3,94(213/54)

bedste server(servees / sæt)

#2

Nikolaj VangNielsen 1,11(10/9)

#12

Mads HartmannDitlevsen 0,7(14/20)

#4

MadsQvist 0,63(12/19)

#14

Casper MunkChristiansen 0,55(42/76)

bedste blokspiller(vundne blokader / sæt)

#7

NicolaiHoumann 0,79(53/67)

#12

AkimBushe 0,78(54/69)

#6

Aske MørkebergSørensen 0,75(53/71)

#3

Martijnvan der AA 0,68(54/79)

#11

DamianNowak 0,68(56/82)

bedste blokspiller(vundne blokader)

#12

AkimBushe 54

modtagning - positive %(perfekt modtagning + modtagning) / alle modtagninger

#6

Kasper RodeNielsen 73 %(330/451)

#3

MortenOvergaard 71 %(108/152)

#9

SimonBitsch 68 %(239/354)

#9

FrederikMikelsons 67 %(177/265)

#12

RobertZuchowski 67 %(201/302)

angreb - perfekte %angrebspoint / alle angreb

#14

Jonas MuffWeber 59 %(138/232)

#2

YevgenTyurev 59 %(54/92)

#8

Rasmus BreuningNielsen 54 %(160/295)

#15

JanVinther 51 %(19/37)

#13

JaroslavBogdanovic 51 %(265/517)

Dream Team

DIAGONAL 1  
BONNESEN P.T.
(Gentofte Volley)
CENTER 2  
GADE S.
(Gentofte Volley)
V.KANT 1  
CHRISTIANSEN C.M.
(Gentofte Volley)

V.KANT 2  
JENSEN P.K.
(Marienlyst)
CENTER 1  
SØRENSEN A.M.
(Gentofte Volley)
HÆVER 1  
Qvist M.
(Middelfart)
LIBERO 1  
NIELSEN K.R.
(Middelfart VK)
  • LIBERO 2  
    TUROBOS K.
    (Ishøj Volley)
  • HÆVER 2  
    Stenderup M.Ø.
    (Gentofte)
  • CENTER 3  
    VAN D.A.M.
    (Randers Novo Volley)
  • CENTER 4  
    BUSHE A.
    (Middelfart VK)
  • DIAGONAL 2  
    DITLEVSEN M.H.
    (Hvidovre VK)
  • V.KANT 3  
    NIELSEN R.B.
    (Middelfart VK)
  • V.KANT 4  
    OLSEN J.
    (Marienlyst)

Dream Team

DIAGONAL 1  
BONNESEN P.T.
(Gentofte Volley)
CENTER 2  
GADE S.
(Gentofte Volley)
V.KANT 1  
CHRISTIANSEN C.M.
(Gentofte Volley)

V.KANT 2  
JENSEN P.K.
(Marienlyst)
CENTER 1  
SØRENSEN A.M.
(Gentofte Volley)
HÆVER 1  
Qvist M.
(Middelfart)
LIBERO 1  
NIELSEN K.R.
(Middelfart VK)
  • LIBERO 2  
    TUROBOS K.
    (Ishøj Volley)
  • HÆVER 2  
    Stenderup M.Ø.
    (Gentofte)
  • CENTER 3  
    VAN D.A.M.
    (Randers Novo Volley)
  • CENTER 4  
    BUSHE A.
    (Middelfart VK)
  • DIAGONAL 2  
    DITLEVSEN M.H.
    (Hvidovre VK)
  • V.KANT 3  
    NIELSEN R.B.
    (Middelfart VK)
  • V.KANT 4  
    OLSEN J.
    (Marienlyst)

Dream Team

DIAGONAL 1  
BONNESEN P.T.
(Gentofte Volley)
CENTER 2  
GADE S.
(Gentofte Volley)
V.KANT 1  
CHRISTIANSEN C.M.
(Gentofte Volley)

V.KANT 2  
JENSEN P.K.
(Marienlyst)
CENTER 1  
SØRENSEN A.M.
(Gentofte Volley)
HÆVER 1  
Qvist M.
(Middelfart)
LIBERO 1  
NIELSEN K.R.
(Middelfart VK)
LIBERO 2  
TUROBOS K.
(Ishøj Volley)
HÆVER 2  
Stenderup M.Ø.
(Gentofte)
CENTER 3  
VAN D.A.M.
(Randers Novo Volley)
V.KANT 3  
NIELSEN R.B.
(Middelfart VK)
CENTER 4  
BUSHE A.
(Middelfart VK)
V.KANT 4  
OLSEN J.
(Marienlyst)
DIAGONAL 2  
DITLEVSEN M.H.
(Hvidovre VK)