VolleyLiga Damer 2013-14


Brøndby Volleyball Klub


Holte IF

 
 

Fortuna Odense Volley

Grundspil, damer Volleyligaen 2013/2014 Standing
HoldRangeringspointKampeSætPointResultatdetaljerSætfordelingPointfordelingStraf
  SpilletVundetTabtVundetTabtVundetTabt3-03-13-22-31-30-3   

Brøndby Volleyball Klub

36

14

12

2

40

11

1217

960

9

1

2

2

0

0

3,64

1,268

-

Holte IF

33

14

11

3

36

15

1186

1000

6

4

1

1

1

1

2,40

1,186

-

Fortuna Odense Volley

26

14

9

5

31

23

1197

1127

4

2

3

2

0

3

1,35

1,062

-

Lyngby Volley

24

14

8

6

29

24

1136

1123

3

4

1

1

3

2

1,21

1,012

-

Frederiksberg Volley

22

14

9

5

29

25

1174

1133

4

0

5

0

2

3

1,16

1,036

-

Aarhus Volleyball

13

14

3

11

20

36

1124

1242

1

1

1

5

1

5

0,56

0,905

-

Team Køge Wildcard

12

14

4

10

16

33

966

1128

2

1

1

1

2

7

0,48

0,856

-

Gentofte Volley

2

14

0

14

8

42

922

1209

0

0

0

2

4

8

0,19

0,763

-




Grundspil, damer Volleyligaen 2013/2014 Standing Results Breakdown

Resultatdetaljer

Grundspil, damer

Udehold

Brøndby

Fortuna

Frederiksberg

Gentofte

Holte

Lyngby

Team Køge

Aarhus

Hjemmehold

Brøndby Volleyball Klub (Brøndby)

3 - 2

3 - 0

3 - 1

3 - 2

3 - 0

3 - 0

3 - 0

Fortuna Odense Volley (Fortuna)

0 - 3

3 - 0

3 - 2

2 - 3

3 - 1

3 - 0

3 - 2

Frederiksberg Volley (Frederiksberg)

3 - 2

3 - 0

3 - 2

1 - 3

3 - 2

3 - 0

3 - 2

Gentofte Volley (Gentofte)

0 - 3

1 - 3

0 - 3

1 - 3

0 - 3

0 - 3

0 - 3

Holte IF (Holte)

0 - 3

3 - 0

3 - 0

3 - 0

1 - 3

3 - 0

3 - 0

Lyngby Volley (Lyngby)

3 - 2

0 - 3

3 - 1

3 - 0

1 - 3

1 - 3

3 - 0

Team Køge Wildcard (Team Køge)

0 - 3

0 - 3

0 - 3

3 - 0

1 - 3

1 - 3

3 - 2

Aarhus Volleyball (Aarhus)

0 - 3

2 - 3

2 - 3

3 - 1

0 - 3

1 - 3

3 - 2

bedste pointscorer(point / sæt)

#3

Julie GuldagerJensen 4,8(384/80)

#17

LykkeDegner Haley 4,78(301/63)

#4

LivMagnussen 4,28(308/72)

#11

Dominique JanaeDavis 4,14(302/73)

#10

MirjanaDuric 4,09(307/75)

bedste server(servees / sæt)

#10

MirjanaDuric 0,81(61/75)

#1

Mira NatiusAbildgaard 0,7(14/20)

#3

Stine BleegStenderup 0,67(41/61)

#3

Nanna Naomi KahnMølgård 0,64(39/61)

#4

LivMagnussen 0,56(40/72)

bedste blokspiller(vundne blokader / sæt)

#11

Lea MeilstrupPoulsen 0,77(55/71)

#5

Lærke MygindGrønfeldt 0,75(54/72)

#8

Michelle IsokenOsunbor 0,71(50/70)

#12

Maria ElisabethTyndeskov 0,7(51/73)

#10

Brooke MarieSeaman 0,62(32/52)

modtagning - positive %(perfekt modtagning + modtagning) / alle modtagninger

#2

CiEshel 64 %(230/358)

#4

Kelcie ElizabethTolan 58 %(245/419)

#13

Rikke KatrineLarsen 58 %(285/488)

#14

Evelyn MarieKampen 58 %(129/224)

#11

Dominique JanaeDavis 55 %(209/381)

angreb - perfekte %angrebspoint / alle angreb

#5

Lærke MygindGrønfeldt 47 %(110/234)

#10

MirjanaDuric 44 %(225/514)

#11

Simone AlexandraAsque 43 %(188/437)

#5

Trine NoerKjelstrup 43 %(225/528)

#14

TrineRask-Nielsen 42 %(94/222)

Dream Team

DIAGONAL 1  
SODE A.H.
(Fortuna Odense Volley)
CENTER 2  
BREUNING M.
(Fortuna Odense Volley)
V.KANT 1  
JENSEN J.G.
(Fortuna Odense Volley)

V.KANT 2  
DONSLUND T.S.
(Aarhus Volleyball)
CENTER 1  
ANDERSON A.M.
(Brøndby Volleyball Klub)
HÆVER 1  
Bang E.M.
(Brøndby VK)
LIBERO 1  
LARSEN R.K.
(Frederiksberg Volley)
  • LIBERO 2  
    TOLAN K.E.
    (Lyngby Volley)
  • HÆVER 2  
    Bach M.T.
    (Lyngby)
  • CENTER 3  
    RASK-NIELSEN T.
    (Aarhus Volleyball)
  • CENTER 4  
    GRØNFELDT L.M.
    (Holte IF)
  • DIAGONAL 2  
    DURIC M.
    (Brøndby Volleyball Klub)
  • V.KANT 3  
    OWIE A.V.
    (Gentofte Volley)
  • V.KANT 4  
    MØLLGAARD N.
    (Holte IF)

Dream Team

DIAGONAL 1  
SODE A.H.
(Fortuna Odense Volley)
CENTER 2  
BREUNING M.
(Fortuna Odense Volley)
V.KANT 1  
JENSEN J.G.
(Fortuna Odense Volley)

V.KANT 2  
DONSLUND T.S.
(Aarhus Volleyball)
CENTER 1  
ANDERSON A.M.
(Brøndby Volleyball Klub)
HÆVER 1  
Bang E.M.
(Brøndby VK)
LIBERO 1  
LARSEN R.K.
(Frederiksberg Volley)
  • LIBERO 2  
    TOLAN K.E.
    (Lyngby Volley)
  • HÆVER 2  
    Bach M.T.
    (Lyngby)
  • CENTER 3  
    RASK-NIELSEN T.
    (Aarhus Volleyball)
  • CENTER 4  
    GRØNFELDT L.M.
    (Holte IF)
  • DIAGONAL 2  
    DURIC M.
    (Brøndby Volleyball Klub)
  • V.KANT 3  
    OWIE A.V.
    (Gentofte Volley)
  • V.KANT 4  
    MØLLGAARD N.
    (Holte IF)

Dream Team

DIAGONAL 1  
SODE A.H.
(Fortuna Odense Volley)
CENTER 2  
BREUNING M.
(Fortuna Odense Volley)
V.KANT 1  
JENSEN J.G.
(Fortuna Odense Volley)

V.KANT 2  
DONSLUND T.S.
(Aarhus Volleyball)
CENTER 1  
ANDERSON A.M.
(Brøndby Volleyball Klub)
HÆVER 1  
Bang E.M.
(Brøndby VK)
LIBERO 1  
LARSEN R.K.
(Frederiksberg Volley)
LIBERO 2  
TOLAN K.E.
(Lyngby Volley)
HÆVER 2  
Bach M.T.
(Lyngby)
CENTER 3  
RASK-NIELSEN T.
(Aarhus Volleyball)
V.KANT 3  
OWIE A.V.
(Gentofte Volley)
CENTER 4  
GRØNFELDT L.M.
(Holte IF)
V.KANT 4  
MØLLGAARD N.
(Holte IF)
DIAGONAL 2  
DURIC M.
(Brøndby Volleyball Klub)