VolleyLigaen Herrer


  • 22-01-2023 - 14:00

    Ikast KFUM

    Amager VK

    3 - 0

    25/16  25/7  25/17

  • 22-01-2023 - 16:00

    Marienlyst-Fortuna Volley

    Hvidovre VK

    3 - 0

    25/21  25/21  25/13

  • 26-01-2023 - 20:00

    Gentofte Volley

    Marienlyst-Fortuna Volley

    1 - 3

    16/25  17/25  25/19  21/25

  • 28-01-2023 - 13:00

    Marienlyst-Fortuna Volley

    Ikast KFUM

    3 - 1

    22/25  25/22  25/22  25/21

  • 28-01-2023 - 13:00

    DHV Odense

    ASV Elite

    2 - 3

    17/25  25/22  25/19  22/25  13/15

  • 28-01-2023 - 13:30

    Nordenskov UIF

    VK Vestsjælland

    2 - 3

    16/25  25/21  24/26  25/21  9/15

  • 28-01-2023 - 14:30

    Amager VK

    Middelfart VK

    3 - 2

    25/22  21/25  28/30  25/20  15/11

  • 28-01-2023 - 15:00

    Hvidovre VK

    Gentofte Volley

    0 - 3

    21/25  20/25  25/27

    
22-01-2023 - 14:00

Ikast KFUM

Amager VK

3 - 0

25/16  25/7  25/17

22-01-2023 - 16:00

Marienlyst-Fortuna Volley

Hvidovre VK

3 - 0

25/21  25/21  25/13

26-01-2023 - 20:00

Gentofte Volley

Marienlyst-Fortuna Volley

1 - 3

16/25  17/25  25/19  21/25

28-01-2023 - 13:00

Marienlyst-Fortuna Volley

Ikast KFUM

3 - 1

22/25  25/22  25/22  25/21

28-01-2023 - 13:00

DHV Odense

ASV Elite

2 - 3

17/25  25/22  25/19  22/25  13/15

28-01-2023 - 13:30

Nordenskov UIF

VK Vestsjælland

2 - 3

16/25  25/21  24/26  25/21  9/15

28-01-2023 - 14:30

Amager VK

Middelfart VK

3 - 2

25/22  21/25  28/30  25/20  15/11

28-01-2023 - 15:00

Hvidovre VK

Gentofte Volley

0 - 3

21/25  20/25  25/27

bedste pointscorer(point / sæt)

#18

Simon TabermannUhrenholt 6,25(356/57)

#7

George AustinThompson 5,59(274/49)

#24

MateuszSniezek 4,92(261/53)

#14

Jacob SteinBrinck 4,57(128/28)

#7

Sigurd NeltoftVarming 4,52(235/52)

bedste server(servees / sæt)

#6

DanielMatheney 0,57(34/60)

#1

NikolajHjorth 0,49(28/57)

#24

MateuszSniezek 0,45(24/53)

#18

Simon TabermannUhrenholt 0,44(25/57)

#4

Steen LyngøSørensen 0,42(17/40)

bedste blokspiller(vundne blokader / sæt)

#6

RasmusMikelsons 0,85(34/40)

#9

TorbenHøegh 0,69(25/36)

#3

MaxRosenfeld 0,68(23/34)

#2

JonasAndersen 0,67(16/24)

#18

Simon TabermannUhrenholt 0,65(37/57)

bedste server(servees)

#18

RafaelCruz 23

modtagning - positive %(perfekt modtagning + modtagning) / alle modtagninger

#10

PatrickRoss 71 %(142/201)

#12

Jonas EnemarkPetersen 70 %(182/261)

#9

Alfred GramkowØstergaard 68 %(215/314)

#1

NikolajHjorth 66 %(173/262)

#11

Jacob ReherHübner 64 %(96/151)

angreb - perfekte %angrebspoint / alle angreb

#21

DanielThomsen 60 %(37/62)

#10

PatrickRoss 60 %(159/267)

#24

MateuszSniezek 58 %(219/380)

#6

RasmusMikelsons 56 %(82/147)

#6

DanielMatheney 54 %(139/256)

Dream Team

DIAGONAL 1  
Uhrenholt S.T.
(Ikast KFUM)
CENTER 2  
Mikelsons R.
(Gentofte Volley)
V.KANT 1  
Ross P.
(Nordenskov Ungdoms-og IF)

V.KANT 2  
Cruz R.
(VK Vestsjælland)
CENTER 1  
Matheney D.
(VK Vestsjælland)
HÆVER 1  
Greber B.
(NUIF)
LIBERO 1  
Østergaard A.G.
(Ikast KFUM)
  • LIBERO 2  
    Hübner J.R.
    (Hvidovre VK)
  • HÆVER 2  
    Merryweather B.M.
    (Ikast KFUM)
  • CENTER 3  
    Rosenfeld M.
    (Nordenskov Ungdoms-og IF)
  • CENTER 4  
    Høegh T.
    (DHV Odense)
  • DIAGONAL 2  
    Sniezek M.
    (Nordenskov Ungdoms-og IF)
  • V.KANT 3  
    Hjorth N.
    (Marienlyst-Fortuna Volley)
  • V.KANT 4  
    Larsen A.J.
    (Amager VK)

Stilling

VLHG

VLH 5.-7.

  
Vundet
Point
No records to display.

VLH 8.-10.

  
Vundet
Point
No records to display.

Stilling

VLHG

VolleyLigaen Herrer Grundspil VLH Grundspil Standing
HoldRangeringspointKampeSætPointResultatdetaljerSætfordelingPointfordelingStraf
  SpilletVundetTabtVundetTabtVundetTabt3-03-13-22-31-30-3   

Marienlyst-Fortuna Volley

34

14

12

2

40

17

1325

1165

5

3

4

2

0

0

2,35

1,137

-

Nordenskov Ungdoms-og IF

32

14

10

4

37

16

1229

1087

7

2

1

3

1

0

2,31

1,131

-

Ikast KFUM

29

15

9

6

35

22

1298

1184

6

2

1

3

2

1

1,59

1,096

-

Gentofte Volley

25

13

9

4

29

17

1063

1002

6

1

2

0

2

2

1,71

1,061

-

VK Vestsjælland

24

14

7

7

31

29

1347

1306

1

4

2

5

0

2

1,07

1,031

-

Middelfart VK

20

14

7

7

26

31

1232

1283

0

4

3

2

1

4

0,84

0,960

-

ASV Elite

13

14

5

9

23

35

1222

1321

1

0

4

2

4

3

0,66

0,925

-

Amager VK

13

14

5

9

19

35

1137

1230

0

2

3

1

2

6

0,54

0,924

-

Hvidovre VK

10

14

3

11

17

36

1091

1223

1

1

1

2

4

5

0,47

0,892

-

DHV Odense

10

14

3

11

17

36

1098

1241

1

1

1

2

4

5

0,47

0,885

-




VolleyLigaen Herrer Grundspil VLH Grundspil Standing Results Breakdown

Resultatdetaljer

VolleyLigaen Herrer Grundspil

Udehold

Hjemmehold

Amager VK ()

3 - 1

3 - 1

0 - 3

0 - 3

3 - 2

0 - 3

ASV Elite ()

2 - 3

3 - 0

1 - 3

3 - 2

2 - 3

3 - 2

DHV Odense ()

3 - 0

2 - 3

0 - 3

2 - 3

1 - 3

1 - 3

0 - 3

Gentofte Volley ()

3 - 0

3 - 0

0 - 3

1 - 3

1 - 3

3 - 2

3 - 0

Hvidovre VK ()

3 - 1

2 - 3

1 - 3

0 - 3

1 - 3

2 - 3

1 - 3

0 - 3

Ikast KFUM ()

3 - 0

3 - 1

3 - 0

3 - 0

2 - 3

3 - 0

1 - 3

3 - 2

Marienlyst-Fortuna Volley ()

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 1

3 - 0

3 - 2

3 - 0

Middelfart VK ()

2 - 3

3 - 1

0 - 3

3 - 2

3 - 2

0 - 3

Nordenskov Ungdoms-og IF ()

3 - 1

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 2

2 - 3

VK Vestsjælland ()

3 - 2

3 - 1

2 - 3

2 - 3

3 - 1

2 - 3

3 - 1

3 - 1

VLH 5.-7.

VolleyLiga Herrer, 5.-7. plads VLH 5.-7. plads Standing



VolleyLiga Herrer, 5.-7. plads VLH 5.-7. plads Standing Results Breakdown

VLH 8.-10.

VolleyLiga Herrer, 8.-10. plads VLH 8.-10. plads Standing



VolleyLiga Herrer, 8.-10. plads VLH 8.-10. plads Standing Results Breakdown

Dream Team

DIAGONAL 1  
Uhrenholt S.T.
(Ikast KFUM)
CENTER 2  
Mikelsons R.
(Gentofte Volley)
V.KANT 1  
Ross P.
(Nordenskov Ungdoms-og IF)

V.KANT 2  
Cruz R.
(VK Vestsjælland)
CENTER 1  
Matheney D.
(VK Vestsjælland)
HÆVER 1  
Greber B.
(NUIF)
LIBERO 1  
Østergaard A.G.
(Ikast KFUM)
  • LIBERO 2  
    Hübner J.R.
    (Hvidovre VK)
  • HÆVER 2  
    Merryweather B.M.
    (Ikast KFUM)
  • CENTER 3  
    Rosenfeld M.
    (Nordenskov Ungdoms-og IF)
  • CENTER 4  
    Høegh T.
    (DHV Odense)
  • DIAGONAL 2  
    Sniezek M.
    (Nordenskov Ungdoms-og IF)
  • V.KANT 3  
    Hjorth N.
    (Marienlyst-Fortuna Volley)
  • V.KANT 4  
    Larsen A.J.
    (Amager VK)

Dream Team

DIAGONAL 1  
Uhrenholt S.T.
(Ikast KFUM)
CENTER 2  
Mikelsons R.
(Gentofte Volley)
V.KANT 1  
Ross P.
(Nordenskov Ungdoms-og IF)

V.KANT 2  
Cruz R.
(VK Vestsjælland)
CENTER 1  
Matheney D.
(VK Vestsjælland)
HÆVER 1  
Greber B.
(NUIF)
LIBERO 1  
Østergaard A.G.
(Ikast KFUM)
LIBERO 2  
Hübner J.R.
(Hvidovre VK)
HÆVER 2  
Merryweather B.M.
(Ikast KFUM)
CENTER 3  
Rosenfeld M.
(Nordenskov Ungdoms-og IF)
V.KANT 3  
Hjorth N.
(Marienlyst-Fortuna Volley)
CENTER 4  
Høegh T.
(DHV Odense)
V.KANT 4  
Larsen A.J.
(Amager VK)
DIAGONAL 2  
Sniezek M.
(Nordenskov Ungdoms-og IF)