VolleyLigaen Damer


  • 10-11-2017 - 20:00

    Fortuna Odense Volley

    Frederiksberg Volley

    3 - 1

    13/25  25/20  25/17  25/18

  • 11-11-2017 - 14:00

    Brøndby VK

    Team Køge Volley

    3 - 1

    25/15  25/23  22/25  25/17

  • 11-11-2017 - 14:30

    Amager VK

    Ikast KFUM

    3 - 0

    25/14  25/21  25/13

  • 14-11-2017 - 20:00

    Holte IF

    Team Køge Volley

    2 - 3

    22/25  25/13  19/25  25/19  10/15

  • 16-11-2017 - 20:00

    Team Køge Volley

    Amager VK

    1 - 3

    19/25  25/14  23/25  14/25

  • 18:30 
    Final

    Ikast KFUM

    Brøndby VK

    0 - 3

    7/25  11/25  18/25

  • 19-11-2017 - 14:00

    Holte IF

    Amager VK

  • 19-11-2017 - 15:00

    Team Køge Volley

    Fortuna Odense Volley

    
10-11-2017 - 20:00

Fortuna Odense Volley

Frederiksberg Volley

3 - 1

13/25  25/20  25/17  25/18

11-11-2017 - 14:00

Brøndby VK

Team Køge Volley

3 - 1

25/15  25/23  22/25  25/17

11-11-2017 - 14:30

Amager VK

Ikast KFUM

3 - 0

25/14  25/21  25/13

14-11-2017 - 20:00

Holte IF

Team Køge Volley

2 - 3

22/25  25/13  19/25  25/19  10/15

16-11-2017 - 20:00

Team Køge Volley

Amager VK

1 - 3

19/25  25/14  23/25  14/25

18:30 
Final

Ikast KFUM

Brøndby VK

0 - 3

7/25  11/25  18/25

19-11-2017 - 14:00

Holte IF

Amager VK

19-11-2017 - 15:00

Team Køge Volley

Fortuna Odense Volley

bedste pointscorer(point / sæt)

#16

SofiaMartinez-Lavin 4,94(84/17)

#2

Nanna Naomi KahnMølgård 4,58(87/19)

#5

Trine NoerKjelstrup 4,47(67/15)

#13

Thit EibergBak 4,07(61/15)

#6

TrineRask-Nielsen 3,89(74/19)

bedste server(servees / sæt)

#16

SofiaMartinez-Lavin 1,12(19/17)

#11

AstaKjærgaard 0,89(8/9)

#1

Eva MielskovBang 0,79(11/14)

#9

Emilie StenholtKrogh 0,74(14/19)

#2

Nanna Naomi KahnMølgård 0,68(13/19)

bedste blokade(winning blocks / sæt)

#14

TereseAmmundsen 0,92(11/12)

#2

LaineyJantzi 0,9(9/10)

#11

EmmaStevnsborg 0,82(14/17)

#1

Sophia HelenaAndersen 0,8(12/15)

#6

TrineRask-Nielsen 0,68(13/19)

bedste blokade(winning blocks)

modtagning - positive %(perfect reception + reception) / all receptions

#12

DonataHuebert 62 %(29/47)

#4

MetteSallerup 53 %(44/83)

#4

Alina HjorthSode 51 %(22/43)

#7

AstridMellmølle 50 %(24/48)

#3

Maja LandbergSørensen 49 %(33/67)

angreb - perfekte %angrebspoint / all attacks

#6

TrineRask-Nielsen 50 %(55/109)

#5

Trine NoerKjelstrup 49 %(59/121)

#8

Christina StenvigJensen 46 %(27/59)

#5

Mie Maimann Møller 44 %(21/48)

#2

Nanna Naomi KahnMølgård 43 %(70/162)

Dream Team

OPPOSITE 1  
Martinez-Lavin S.
(Holte IF)
MIDDLE B. 2  
Rask-Nielsen T.
(Elite Volley Aarhus)
SPIKER 1  
Mølgård N.N.K.
(Elite Volley Aarhus)

SPIKER 2  
Krogh E.S.
(Elite Volley Aarhus)
MIDDLE B. 1  
Breuning M.
(Brøndby VK)
SETTER 1  
Mogensen N.M.
(Holte IF)
LIBERO 1  
Pedersen J.L.
(Elite Volley Aarhus)
  • LIBERO 2  
    Sallerup M.
    (Amager VK)
  • SETTER 2  
    Ravn A.K.
    (Elite Volley Aa)
  • MIDDLE B. 3  
    Andersen S.H.
    (Amager VK)
  • MIDDLE B. 4  
    Ammundsen T.
    (Amager VK)
  • OPPOSITE 2  
    Bak T.E.
    (Amager VK)
  • SPIKER 3  
    Kerpcarova T.
    (Fortuna Odense Volley)
  • SPIKER 4  
    Kjelstrup T.N.
    (Brøndby VK)

Stilling

VL Damer

  

Vundet

Point

Brøndby VK

4

11

Elite Volley Aarhus

4

11

Holte IF

2

8

Fortuna Odense Volley

2

6

Amager VK

2

6

Team Køge Volley

1

3

Frederiksberg Volley

1

3

Ikast KFUM

0

0

Stilling

VL Damer

  

Vundet

Point

Brøndby VK

4

11

Elite Volley Aarhus

4

11

Holte IF

2

8

Fortuna Odense Volley

2

6

Amager VK

2

6

Team Køge Volley

1

3

Frederiksberg Volley

1

3

Ikast KFUM

0

0

Dream Team

OPPOSITE 1  
Martinez-Lavin S.
(Holte IF)
MIDDLE B. 2  
Rask-Nielsen T.
(Elite Volley Aarhus)
SPIKER 1  
Mølgård N.N.K.
(Elite Volley Aarhus)

SPIKER 2  
Krogh E.S.
(Elite Volley Aarhus)
MIDDLE B. 1  
Breuning M.
(Brøndby VK)
SETTER 1  
Mogensen N.M.
(Holte IF)
LIBERO 1  
Pedersen J.L.
(Elite Volley Aarhus)
  • LIBERO 2  
    Sallerup M.
    (Amager VK)
  • SETTER 2  
    Ravn A.K.
    (Elite Volley Aa)
  • MIDDLE B. 3  
    Andersen S.H.
    (Amager VK)
  • MIDDLE B. 4  
    Ammundsen T.
    (Amager VK)
  • OPPOSITE 2  
    Bak T.E.
    (Amager VK)
  • SPIKER 3  
    Kerpcarova T.
    (Fortuna Odense Volley)
  • SPIKER 4  
    Kjelstrup T.N.
    (Brøndby VK)

Dream Team

OPPOSITE 1  
Martinez-Lavin S.
(Holte IF)
MIDDLE B. 2  
Rask-Nielsen T.
(Elite Volley Aarhus)
SPIKER 1  
Mølgård N.N.K.
(Elite Volley Aarhus)

SPIKER 2  
Krogh E.S.
(Elite Volley Aarhus)
MIDDLE B. 1  
Breuning M.
(Brøndby VK)
SETTER 1  
Mogensen N.M.
(Holte IF)
LIBERO 1  
Pedersen J.L.
(Elite Volley Aarhus)
LIBERO 2  
Sallerup M.
(Amager VK)
SETTER 2  
Ravn A.K.
(Elite Volley Aa)
MIDDLE B. 3  
Andersen S.H.
(Amager VK)
SPIKER 3  
Kerpcarova T.
(Fortuna Odense Volley)
MIDDLE B. 4  
Ammundsen T.
(Amager VK)
SPIKER 4  
Kjelstrup T.N.
(Brøndby VK)
OPPOSITE 2  
Bak T.E.
(Amager VK)