VolleyLigaen Herrer


  • 18-02-2018 - 14:00

    Hvidovre VK

    Aalborg Volleyball

    3 - 0

    25/20  25/20  25/11

  • 18-02-2018 - 14:30

    Middelfart VK

    Gentofte Volley

    2 - 3

    25/21  25/19  20/25  14/25  7/15

  • 18-02-2018 - 16:00

    Ishøj Volley

    VK Vestsjælland

    0 - 3

    22/25  20/25  16/25

  • 18-02-2018 - 16:00

    Boldklubben Marienlyst

    ASV Århus

    3 - 1

    25/21  17/25  25/21  25/19

  • 22-02-2018 - 19:00

    Gentofte Volley

    Ishøj Volley

    3 - 0

    25/11  25/13  25/12

  • 16:00 
    Final

    Aalborg Volleyball

    Boldklubben Marienlyst

    1 - 3

    20/25  25/20  14/25  15/25

  • 16:00 
    Final

    ASV Århus

    Hvidovre VK

    0 - 3

    22/25  19/25  11/25

  • 25-02-2018 - 14:00

    VK Vestsjælland

    Middelfart VK

    
18-02-2018 - 14:00

Hvidovre VK

Aalborg Volleyball

3 - 0

25/20  25/20  25/11

18-02-2018 - 14:30

Middelfart VK

Gentofte Volley

2 - 3

25/21  25/19  20/25  14/25  7/15

18-02-2018 - 16:00

Ishøj Volley

VK Vestsjælland

0 - 3

22/25  20/25  16/25

18-02-2018 - 16:00

Boldklubben Marienlyst

ASV Århus

3 - 1

25/21  17/25  25/21  25/19

22-02-2018 - 19:00

Gentofte Volley

Ishøj Volley

3 - 0

25/11  25/13  25/12

16:00 
Final

Aalborg Volleyball

Boldklubben Marienlyst

1 - 3

20/25  25/20  14/25  15/25

16:00 
Final

ASV Århus

Hvidovre VK

0 - 3

22/25  19/25  11/25

25-02-2018 - 14:00

VK Vestsjælland

Middelfart VK

bedste pointscorer(point / sæt)

#15

Peter TrolleBonnesen 4,86(238/49)

#7

MadsMøllgaard 4,14(174/42)

#12

Oskar KjersteinMadsen 4,07(187/46)

#9

Patrick HolbækJørgensen 4,03(117/29)

#12

MaciejKordysz 3,94(209/53)

bedste server(servees / sæt)

#12

Oskar KjersteinMadsen 0,74(34/46)

#8

CasperBjerg 0,58(14/24)

#6

Jens WaelFeldthus 0,49(18/37)

#9

Patrick HolbækJørgensen 0,48(14/29)

#6

RafalGosik 0,48(12/25)

bedste blokade(winning blocks / sæt)

#7

NicolaiHoumann 1,05(58/55)

#13

TomaszStanczuk 0,92(48/52)

#10

Jeppe BackNielsen 0,88(35/40)

#3

Jonas MuffPedersen 0,83(35/42)

#6

RasmusMikelsons 0,72(33/46)

bedste pointscorer(point)

#12

MaciejKordysz 209

#3

NicholasHunt 195

bedste blokade(winning blocks)

modtagning - positive %(perfect reception + reception) / all receptions

#12

Oskar KjersteinMadsen 69 %(124/179)

#6

RafalGosik 68 %(61/90)

#16

JacobWinther 67 %(99/148)

#13

MateuszDziwierek 66 %(63/96)

#9

Patrick HolbækJørgensen 65 %(127/194)

angreb - perfekte %angrebspoint / alle angreb

#7

MadsMøllgaard 52 %(150/287)

#10

KristofferAbell 50 %(155/310)

#16

JacobWinther 50 %(103/208)

#3

Jonas MuffPedersen 49 %(91/184)

#6

Jacob RyborgMuff 48 %(41/85)

Dream Team

OPPOSITE 1  
Bonnesen P.T.
(Gentofte Volley)
MIDDLE B. 2  
Mikelsons R.
(Gentofte Volley)
SPIKER 1  
Madsen O.K.
(VK Vestsjælland)

SPIKER 2  
Møllgaard M.
(Gentofte Volley)
MIDDLE B. 1  
Houmann N.
(Hvidovre VK)
SETTER 1  
Kyed J.M.
(Gentofte Volley)
LIBERO 1  
Mikelsons F.
(Gentofte Volley)
  • LIBERO 2  
    Nielsen K.R.
    (Middelfart VK)
  • SETTER 2  
    Hjøllund N.H.
    (Boldklubben Mar)
  • MIDDLE B. 3  
    Pedersen J.M.
    (ASV Århus)
  • MIDDLE B. 4  
    Stanczuk T.
    (Hvidovre VK)
  • OPPOSITE 2  
    Hunt N.
    (Middelfart VK)
  • SPIKER 3  
    Jørgensen P.H.
    (Aalborg Volleyball)
  • SPIKER 4  
    Kordysz M.
    (Ishøj Volley)

Stilling

VL Herrer

  

Vundet

Point

Gentofte Volley

13

38

Hvidovre VK

10

30

Middelfart VK

9

26

Ishøj Volley

8

23

Boldklubben Marienlyst

7

23

VK Vestsjælland

5

14

ASV Århus

3

10

Aalborg Volleyball

0

1

Stilling

VL Herrer

  

Vundet

Point

Gentofte Volley

13

38

Hvidovre VK

10

30

Middelfart VK

9

26

Ishøj Volley

8

23

Boldklubben Marienlyst

7

23

VK Vestsjælland

5

14

ASV Århus

3

10

Aalborg Volleyball

0

1

Dream Team

OPPOSITE 1  
Bonnesen P.T.
(Gentofte Volley)
MIDDLE B. 2  
Mikelsons R.
(Gentofte Volley)
SPIKER 1  
Madsen O.K.
(VK Vestsjælland)

SPIKER 2  
Møllgaard M.
(Gentofte Volley)
MIDDLE B. 1  
Houmann N.
(Hvidovre VK)
SETTER 1  
Kyed J.M.
(Gentofte Volley)
LIBERO 1  
Mikelsons F.
(Gentofte Volley)
  • LIBERO 2  
    Nielsen K.R.
    (Middelfart VK)
  • SETTER 2  
    Hjøllund N.H.
    (Boldklubben Mar)
  • MIDDLE B. 3  
    Pedersen J.M.
    (ASV Århus)
  • MIDDLE B. 4  
    Stanczuk T.
    (Hvidovre VK)
  • OPPOSITE 2  
    Hunt N.
    (Middelfart VK)
  • SPIKER 3  
    Jørgensen P.H.
    (Aalborg Volleyball)
  • SPIKER 4  
    Kordysz M.
    (Ishøj Volley)

Dream Team

OPPOSITE 1  
Bonnesen P.T.
(Gentofte Volley)
MIDDLE B. 2  
Mikelsons R.
(Gentofte Volley)
SPIKER 1  
Madsen O.K.
(VK Vestsjælland)

SPIKER 2  
Møllgaard M.
(Gentofte Volley)
MIDDLE B. 1  
Houmann N.
(Hvidovre VK)
SETTER 1  
Kyed J.M.
(Gentofte Volley)
LIBERO 1  
Mikelsons F.
(Gentofte Volley)
LIBERO 2  
Nielsen K.R.
(Middelfart VK)
SETTER 2  
Hjøllund N.H.
(Boldklubben Mar)
MIDDLE B. 3  
Pedersen J.M.
(ASV Århus)
SPIKER 3  
Jørgensen P.H.
(Aalborg Volleyball)
MIDDLE B. 4  
Stanczuk T.
(Hvidovre VK)
SPIKER 4  
Kordysz M.
(Ishøj Volley)
OPPOSITE 2  
Hunt N.
(Middelfart VK)