Landspokal 2016, Damer


LP2016 Kvartfinaler Damer LP Kvartfinaler Damer Standing

bedste pointscorer(point / sæt)

#5

Trine NoerKjelstrup 4,62(37/8)

#1

Taylor AnnBrisebois 2,75(22/8)

#8

NoraMøllgaard 2,75(22/8)

#15

AlissaCoulter 2,57(18/7)

bedste server(servees / sæt)

#1

Eva MielskovBang 1,12(9/8)

#13

Alina HjorthSode 0,57(4/7)

#8

NoraMøllgaard 0,5(4/8)

#6

Caitlin JordanNyhus 0,38(3/8)

#13

AnnekaHastings 0,33(1/3)

bedste blokspiller(vundne blokader / sæt)

#1

Taylor AnnBrisebois 0,75(6/8)

#5

Amalie VictoriaOwie 0,71(5/7)

#3

Kayla AnneNeto 0,5(3/6)

#7

Maria DemenciaMorales 0,38(3/8)

modtagning - positive %(perfekt modtagning + modtagning) / alle modtagninger

#4

ElineBye 55 %(29/53)

#8

NoraMøllgaard 53 %(20/38)

#13

Alina HjorthSode 48 %(10/21)

#2

KailinJones 47 %(32/68)

#7

Maria DemenciaMorales 42 %(15/36)

angreb - perfekte %angrebspoint / alle angreb

#5

Trine NoerKjelstrup 45 %(35/77)

#1

Taylor AnnBrisebois 44 %(15/34)

#5

Amalie VictoriaOwie 43 %(10/23)

#13

Alina HjorthSode 43 %(9/21)

#15

AlissaCoulter 42 %(15/36)

Dream Team

DIAGONAL 1  
MIKAELSEN J.H.
(Holte IF)
CENTER 2  
Brisebois T.A.
(Holte IF)
V.KANT 1  
MØLLGAARD N.
(Holte IF)

V.KANT 2  
HANSEN N.K.
(Team Køge Volley)
CENTER 1  
ANDERSEN S.H.
(Amager VK)
HÆVER 1  
Håkansson A.B.
(Team Køge)
LIBERO 1  
BYE E.
(Brøndby VK)
  • LIBERO 2  
    Jones K.
    (Holte IF)
  • HÆVER 2  
    Mogensen N.M.
    (Holte IF)
  • CENTER 3  
    Ricardson T.E.
    (Brøndby VK)
  • CENTER 4  
    Bradshaw M.
    (Brøndby VK)
  • DIAGONAL 2  
    KJELSTRUP T.N.
    (Brøndby VK)
  • V.KANT 3  
    PURKHÚS S.
    (Amager VK)
  • V.KANT 4  
    SODE A.H.
    (Brøndby VK)

Dream Team

DIAGONAL 1  
MIKAELSEN J.H.
(Holte IF)
CENTER 2  
Brisebois T.A.
(Holte IF)
V.KANT 1  
MØLLGAARD N.
(Holte IF)

V.KANT 2  
HANSEN N.K.
(Team Køge Volley)
CENTER 1  
ANDERSEN S.H.
(Amager VK)
HÆVER 1  
Håkansson A.B.
(Team Køge)
LIBERO 1  
BYE E.
(Brøndby VK)
  • LIBERO 2  
    Jones K.
    (Holte IF)
  • HÆVER 2  
    Mogensen N.M.
    (Holte IF)
  • CENTER 3  
    Ricardson T.E.
    (Brøndby VK)
  • CENTER 4  
    Bradshaw M.
    (Brøndby VK)
  • DIAGONAL 2  
    KJELSTRUP T.N.
    (Brøndby VK)
  • V.KANT 3  
    PURKHÚS S.
    (Amager VK)
  • V.KANT 4  
    SODE A.H.
    (Brøndby VK)

Dream Team

DIAGONAL 1  
MIKAELSEN J.H.
(Holte IF)
CENTER 2  
Brisebois T.A.
(Holte IF)
V.KANT 1  
MØLLGAARD N.
(Holte IF)

V.KANT 2  
HANSEN N.K.
(Team Køge Volley)
CENTER 1  
ANDERSEN S.H.
(Amager VK)
HÆVER 1  
Håkansson A.B.
(Team Køge)
LIBERO 1  
BYE E.
(Brøndby VK)
LIBERO 2  
Jones K.
(Holte IF)
HÆVER 2  
Mogensen N.M.
(Holte IF)
CENTER 3  
Ricardson T.E.
(Brøndby VK)
V.KANT 3  
PURKHÚS S.
(Amager VK)
CENTER 4  
Bradshaw M.
(Brøndby VK)
V.KANT 4  
SODE A.H.
(Brøndby VK)
DIAGONAL 2  
KJELSTRUP T.N.
(Brøndby VK)