VolleyLigaen Herrer


bedste pointscorer(point / sæt)

#10

MartinBülow-Nielsen 5,58(357/64)

#15

Peter TrolleBonnesen 4,83(251/52)

#4

NikolajGROVE 4,2(248/59)

#13

JaroslavBogdanovic 4,12(276/67)

#10

KristofferAbell 4,03(290/72)

bedste server(servees / sæt)

#7

Anders LammertHartmann 0,52(27/52)

#4

NikolajGROVE 0,42(25/59)

#3

SimonBitsch 0,42(27/64)

#4

MateuszDziwierek 0,4(27/68)

bedste blokade(winning blocks / sæt)

#4

SimonGade 0,78(47/60)

#7

NicolaiHoumann 0,76(35/46)

#1

Poul AnkerChristensen 0,69(9/13)

#16

Jonas MuffPedersen 0,62(24/39)

#5

RasmusMikelsons 0,59(13/22)

bedste pointscorer(point)

#12

NikolajHjorth 256

bedste blokade(winning blocks)

#4

SimonGade 47

#2

DamianNowak 37

modtagning - positive %(perfect reception + reception) / all receptions

#6

Kasper RodeNielsen 75 %(288/385)

#3

MortenOvergaard 73 %(249/341)

#6

PatrikBertilsson 71 %(173/244)

#3

KennethClausen 70 %(96/138)

#9

Mathias ElmPedersen 69 %(109/158)

angreb - perfekte %attack point / all attacks

#2

MadsKyed Jensen 58 %(31/53)

#7

Anders LammertHartmann 56 %(131/233)

#13

Philip MetinÖzari 55 %(155/284)

#15

Peter TrolleBonnesen 53 %(215/409)

#4

NikolajGROVE 52 %(197/376)

Dream Team

OPPOSITE 1  
BONNESEN P.T.
(Gentofte Volley)
MIDDLE B. 2  
HOUMANN N.
(Hvidovre VK)
SPIKER 1  
GROVE N.
(ASV Århus)

SPIKER 2  
ABELL K.
(Boldklubben Marienlyst)
MIDDLE B. 1  
GADE S.
(Gentofte Volley)
SETTER 1  
Mikelsons S.
(Gentofte)
LIBERO 1  
NIELSEN K.R.
(Middelfart VK)
  • LIBERO 2  
    Rygier K.
    (Ishøj Volley)
  • SETTER 2  
    Nielsen L.K.
    (Gentofte)
  • MIDDLE B. 3  
    NOWAK D.
    (Ishøj Volley)
  • MIDDLE B. 4  
    BACH N.S.D.
    (Hvidovre VK)
  • OPPOSITE 2  
    BÜLOW-NIELSEN M.
    (Lyngby-Gladsaxe Volley)
  • SPIKER 3  
    HARTMANN A.L.
    (Gentofte Volley)
  • SPIKER 4  
    BITSCH S.
    (Boldklubben Marienlyst)

Dream Team

OPPOSITE 1  
BONNESEN P.T.
(Gentofte Volley)
MIDDLE B. 2  
HOUMANN N.
(Hvidovre VK)
SPIKER 1  
GROVE N.
(ASV Århus)

SPIKER 2  
ABELL K.
(Boldklubben Marienlyst)
MIDDLE B. 1  
GADE S.
(Gentofte Volley)
SETTER 1  
Mikelsons S.
(Gentofte)
LIBERO 1  
NIELSEN K.R.
(Middelfart VK)
  • LIBERO 2  
    Rygier K.
    (Ishøj Volley)
  • SETTER 2  
    Nielsen L.K.
    (Gentofte)
  • MIDDLE B. 3  
    NOWAK D.
    (Ishøj Volley)
  • MIDDLE B. 4  
    BACH N.S.D.
    (Hvidovre VK)
  • OPPOSITE 2  
    BÜLOW-NIELSEN M.
    (Lyngby-Gladsaxe Volley)
  • SPIKER 3  
    HARTMANN A.L.
    (Gentofte Volley)
  • SPIKER 4  
    BITSCH S.
    (Boldklubben Marienlyst)

Dream Team

OPPOSITE 1  
BONNESEN P.T.
(Gentofte Volley)
MIDDLE B. 2  
HOUMANN N.
(Hvidovre VK)
SPIKER 1  
GROVE N.
(ASV Århus)

SPIKER 2  
ABELL K.
(Boldklubben Marienlyst)
MIDDLE B. 1  
GADE S.
(Gentofte Volley)
SETTER 1  
Mikelsons S.
(Gentofte)
LIBERO 1  
NIELSEN K.R.
(Middelfart VK)
LIBERO 2  
Rygier K.
(Ishøj Volley)
SETTER 2  
Nielsen L.K.
(Gentofte)
MIDDLE B. 3  
NOWAK D.
(Ishøj Volley)
SPIKER 3  
HARTMANN A.L.
(Gentofte Volley)
MIDDLE B. 4  
BACH N.S.D.
(Hvidovre VK)
SPIKER 4  
BITSCH S.
(Boldklubben Marienlyst)
OPPOSITE 2  
BÜLOW-NIELSEN M.
(Lyngby-Gladsaxe Volley)