VolleyLigaen Kvinder


VolleyLiga Kvinder Medaljespil VLK Medaljespil Standing

Kvartfinaler

Semifinaler

Finale

 

Holte IF

2

  

Holte IF

1

 

Frederiksberg Volley

0

  
  

Team Køge Volley

2

  

Team Køge Volley

0

 

ASV Elite

0

  
  

Gentofte Volley

2

  
  

Fortuna Odense Volley

0

  
  

Brøndby VK

2

  
  

VK Vestsjælland

0

  
   
   
   
   
   
   
   
   
  
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  
   
   
   
  
   
   
   
  
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  
   
   
   
   
   
   
   

Kvartfinaler

Semifinaler

Finale

 

Holte IF

2

  

Holte IF

1

 

Frederiksberg Volley

0

  
  

Team Køge Volley

2

  

Team Køge Volley

0

 

ASV Elite

0

  
  

Gentofte Volley

2

  
  

Fortuna Odense Volley

0

  
  

Brøndby VK

2

  
  

VK Vestsjælland

0

  
   
   
   
   
   
   
   
   
  
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  
   
   
   
  
   
   
   
  
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  
   
   
   
   
   
   
   

bedste pointscorer(point / sæt)

#10

Sofia NøragerBisgaard 4,79(254/53)

#10

Frederikke StenholtKrogh 3,75(221/59)

#7

AstridMellmølle 3,63(178/49)

#16

Mikala MariaMogensen 3,63(98/27)

bedste server(servees / sæt)

#8

NoraMøllgaard 0,7(21/30)

#16

AnnaHauge 0,63(19/30)

#8

Laura RisbækThomsen 0,53(34/64)

#13

Jaimee-LeeMorrow 0,5(15/30)

bedste blokspiller(vundne blokader / sæt)

#12

MetteBreuning 0,63(37/59)

#1

Sophia HelenaAndersen 0,62(36/58)

#11

Teresa HaugaardNielsen 0,61(36/59)

#7

Julie Molinde Blanck 0,6(29/48)

modtagning - positive %(perfekt modtagning + modtagning) / alle modtagninger

#4

LauraBrix 57 %(157/274)

#16

Mikala MariaMogensen 54 %(70/129)

#10

MetteSallerup 53 %(121/230)

#17

Clara ChristensenVieira 52 %(129/247)

#14

Rikke KatrineLarsen 52 %(96/185)

angreb - perfekte %angrebspoint / alle angreb

#3

Emilie WettendorffHøjland 44 %(82/185)

#8

NoraMøllgaard 43 %(70/162)

#10

Sofia NøragerBisgaard 41 %(215/520)

#6

SofiaMartinez-Lavin 41 %(83/204)

Dream Team

DIAGONAL 1  
Bisgaard S.N.
(Brøndby VK)
CENTER 2  
Andersen S.H.
(Holte IF)
V.KANT 1  
Johnsen C.M.M.
(Gentofte Volley)

V.KANT 2  
Jeppesen M.B.
(Gentofte Volley)
CENTER 1  
Thomsen L.R.
(Gentofte Volley)
HÆVER 1  
Empacher A.L.K.
(Holte IF)
LIBERO 1  
Sallerup M.
(Holte IF)
  • LIBERO 2  
    Vieira C.C.
    (Frederiksberg Volley)
  • HÆVER 2  
    Krogh C.S.
    (ASV Elite)
  • CENTER 3  
    de B.J.M.
    (Brøndby VK)
  • CENTER 4  
    Lachenmeier A.L.
    (Holte IF)
  • DIAGONAL 2  
    Schaudt L.
    (Holte IF)
  • V.KANT 3  
    Krogh F.S.
    (ASV Elite)
  • V.KANT 4  
    Kosiorek J.F.
    (Brøndby VK)

Dream Team

DIAGONAL 1  
Bisgaard S.N.
(Brøndby VK)
CENTER 2  
Andersen S.H.
(Holte IF)
V.KANT 1  
Johnsen C.M.M.
(Gentofte Volley)

V.KANT 2  
Jeppesen M.B.
(Gentofte Volley)
CENTER 1  
Thomsen L.R.
(Gentofte Volley)
HÆVER 1  
Empacher A.L.K.
(Holte IF)
LIBERO 1  
Sallerup M.
(Holte IF)
  • LIBERO 2  
    Vieira C.C.
    (Frederiksberg Volley)
  • HÆVER 2  
    Krogh C.S.
    (ASV Elite)
  • CENTER 3  
    de B.J.M.
    (Brøndby VK)
  • CENTER 4  
    Lachenmeier A.L.
    (Holte IF)
  • DIAGONAL 2  
    Schaudt L.
    (Holte IF)
  • V.KANT 3  
    Krogh F.S.
    (ASV Elite)
  • V.KANT 4  
    Kosiorek J.F.
    (Brøndby VK)

Dream Team

DIAGONAL 1  
Bisgaard S.N.
(Brøndby VK)
CENTER 2  
Andersen S.H.
(Holte IF)
V.KANT 1  
Johnsen C.M.M.
(Gentofte Volley)

V.KANT 2  
Jeppesen M.B.
(Gentofte Volley)
CENTER 1  
Thomsen L.R.
(Gentofte Volley)
HÆVER 1  
Empacher A.L.K.
(Holte IF)
LIBERO 1  
Sallerup M.
(Holte IF)
LIBERO 2  
Vieira C.C.
(Frederiksberg Volley)
HÆVER 2  
Krogh C.S.
(ASV Elite)
CENTER 3  
de B.J.M.
(Brøndby VK)
V.KANT 3  
Krogh F.S.
(ASV Elite)
CENTER 4  
Lachenmeier A.L.
(Holte IF)
V.KANT 4  
Kosiorek J.F.
(Brøndby VK)
DIAGONAL 2  
Schaudt L.
(Holte IF)